نسل آینده ایستگاه سفینه‌های فضایی

نسل آینده ایستگاه سفینه‌های فضایی

نوشته شده توسط: admin-94 نگارش در: ROOT تاریخ انتشار: 2015-09-19 Hits: 175 نظرات: 0

نسل آینده ایستگاه سفینه‌های فضایی

تیم شرکت اسکیپ داینامیکز (Escape Dynamics)، اولین ایستگاه سفینه‌های فضایی پرتاب مستقیم برای قرارگیری در مدار (single-stage-to-orbit) را با سرعت بالا و با قابلیت استفاده مجدد توسعه داده است. تفاوت اصلی بین برنامه شاتل فضایی ناسا و اسکیپ‌ داینامیکز در تکنولوژی به کار رفته برای پیشرانه خارجی سفینه فضایی است. در این حالت، برای تأمین انرژی موردنیاز برای شروع حرکت سفینه از یک زنجیره مرحله‌ای آنتن‌های میکرو ویو که به صورت ایمن و بهینه طراحی شده‌اند، استفاده می‌شود. این آنتن‌های میکرو ویو نیروی پشتیبانی برای اوج‌گیری و شتاب‌گیری برای ایجاد سرعت مداری سفینه را تأمین می‌کنند.

escape-dynamics-space-flight-designboom
این نوع پیشرانه خارجی، می‌تواند انقلابی در زمینه بهینه‌سازی حرکت سفینه‌های فضایی نسبت به راکت‌های شیمیایی کنونی باشد. آزمایش‌های اخیر کارآیی کامل این سیستم را نشان داده است. انرژی دریافت شده از خطوط برق، با استفاده یک سیستم آینه‌ای برای تنظیم پرتوها به میکرو ویو تبدیل می‌شود و از طریق یک آنتن به پیش‌راننده (thruster) منتقل می‌شوند. ریچارد اف. شادن (richard f. schaden)، مؤسس و عضو هیئت مدیره اسکیپ داینامیکز می‌گوید:

تست‌های اخیر ما، گام بزرگی در پیشرفت پیوسته «پیش‌راننده» isp سطح بالای ما با پیشرانه خارجی محسوب می‌شوند و اینکه با تکیه بر آنها می‌توانیم نحوه ارسال سفینه‌ها برای قرار گرفتن در مدار را تغییر دهیم.

diagram of the microwave system

diagram of the microwave system


تبدیل انرژی میکرو ویو به پیشرانه با استفاده از یک «پیش‌راننده حرارتی» به همراه یک مبدَل گرمایی با راندمان جذب بالا انجام می‌گیرد. مبدّل گرمایی به گونه‌ای طراحی شده تا بیش از ۹۰ درصد انرژی ورودی را بگیرد و موجب گرم‌شدن «خرج پرتاب» و جریان‌یافتن آن به سمت نازل شود. دیمیتری سلیوانکویچ (dmitriy tseliakhovich) مدیر عامل و سرپرست تکنولوژی در این رابطه توضیح می‌دهد:

ما برای اولین بار، با قطعیت کامل، یک تکنولوژی پیشرانه جدید را به تصویر کشیده‌ایم که چیزی فراتر از راکت‌های شیمیایی است و می‌تواند برای ارسال سفینه‌ها در مقیاس آزمایشگاهی مورد استفاده قرار گیرد. ما اطمینان داریم که می‌توانیم آن را در مقیاس‌های بزرگ و مولتی‌مگاوات گسترش دهیم و حتی آن را برای سفینه‌های فضایی که مستقیماً از ایستگاه به مدار ارسال می‌شوند، معرفی کنیم؛ چیزی که می‌تواند نحوه دسترسی ما به مدارها را کاملاً تغییر دهد.

رندرینگ شروع حرکت سفینه فضایی

رندرینگ شروع حرکت سفینه فضایی

سفینه بدون‌سرنشین اسکیپ داینامیکز

سفینه بدون‌سرنشین اسکیپ داینامیکز