بمب افکن ایکس بی 70

کد محصول: North American XB-70 Valkyrie

موجودی: در انبار

قیمت: 2,000 تومان
تعداد:
ایکس‌بی-۷۰ (به انگلیسی: North American XB-70)بمب افکن استراتژیک ۶ موتوره طراحی و ساخت شرکت هوانوردی نورت امریکن بود که در اواخر دهه ۱۹۵۰ برای براورده کردن نیازهای نیروی هوایی آمریکا به عنوان یک بمب افکن استراتژیک طراحی شد. این هواپیما به دلیل هزینه بالای تولید هیچگاه وارد ارتش آمریکا نشد و تنها دو نمونه از آن برای تحقیقات ساخته شد. اولین نمونه این هواپیما در سال ۱۹۶۴ به پرواز درآمد و همچنان یکی از سریع‌ترین هواپیماهای تاریخ محسوب می‌شود.
حداکثر سرعت این هواپیما به بیش از ۳ ماخ در ارتفاع پروازی ۷۱ هزار پا (۲۱ هزار متر) می‌رسید. که آن را از هدف قرار گرفتن توسط هر نوع پدافند زمینی و هر نوع جنگنده رهگیر موجود در آن زمان مصون می‌داشت. این بمب افکن قرار بود جایگزین بمب افکن بی ۵۲ شود که به دلیل هزینه بالای تولید و همچنین به روز رسانی اسکادرانهای بی ۵۲ این طرح در اواخر دهه ۶۰ لغو شد و به بایگانی سپرده شد.
دو فروند از این هواپیما ساخته شده است، که یک فروند از آن‌ها در جریان پروازی برای عکس برداری به منظور استفاده در تبلیغات شرکت جنرال الکتریک با جنگنده اف-۱۰۴ برخورد کرده و سقوط می‌کند. در جریان این سانحه خلبان جنگنده اف-۱۰۴ و یکی از خلبانان بمب افکن ایکس بی - ۷۰ جان خود را از دست دادند.
 
زمان 53 دقیقه
زبان روسی

نوشتن نظر

توجه : HTML ترجمه نمی شود!
بد           خوب